Internet

Mi a DRM?

Szerző: Peter Berry
A Teremtés Dátuma: 19 Július 2021
Frissítés Dátuma: 1 Lehet 2024
Anonim
Best Drum & Bass Mix 2020 (Melodic/Liquid Drum and Bass)
Videó: Best Drum & Bass Mix 2020 (Melodic/Liquid Drum and Bass)

Tartalom

Minden, amit tudnia kell a digitális jogkezelésről

Valószínűleg sok olyan fájl található a számítógépen és az eszközökön, amelyeket nem tud irányítani. A zenétől az e-könyvekig és így tovább, ezeket a fájlokat a DRM vezérli. A Digital Rights Management rövidítése, a DRM egy olyan technológia, amely lehetővé teszi a fájlokat szolgáltató cégek számára, hogy ellenőrizzék, hogyan használja őket. Noha ez korlátozás, ennek is vannak előnyei.

Mi a DRM? A digitális jogkezelés magyarázata

A DRM vagy a Digital Rights Management ellenőrzi, hogyan lehet bizonyos fájlokat használni. A DRM-et általában a média - zene, filmek, e-könyvek -, valamint a szoftverek esetében alkalmazzák. Úgy tervezték, hogy megakadályozzák a kalózkodást, és biztosítják, hogy a fájlok tulajdonosainak fizetnek értük.


A DRM megértése a legkönnyebb, ha a digitális zenére gondolunk. Ha egy dalnak nincs DRM-je, bárki megoszthatja másokkal másoknak ingyenesen, és a zenei társaságnak nem fizetnek érte. A DRM használatával csak a dal vásárlója hallgathatja meg a zeneszámot, amely megakadályozza, hogy más felhasználók is hallgassanak, kivéve, ha fizetnek is.

Nem minden digitális fájl használja a digitális jogkezelést. Általában csak az online médiaboltokból vagy a szoftverfejlesztõktõl vásárolt termékek tartalmaznak DRM-et. A létrehozott digitális audio- és videofájlok, például a CD-lemezről másolt zene, nem rendelkeznek DRM-lel.

Hogyan működik a DRM?

Sok különböző DRM technológia létezik, amelyek kissé eltérő módon működnek. A DRM alapvető gondolata azonban az, hogy beágyazva van egy fájlba. Ezután, amikor egy felhasználó megpróbálja használni ezt a fájlt, a DRM rendszer ellenőrzi, hogy a felhasználó jogosult-e.

Például, amikor zeneszámot vásárol egy digitális zeneboltból, az áruház DRM összekapcsolja a letöltött fájlt a fiókjával. A DRM felhatalmazza a zeneszám lejátszására a saját eszközén. Amikor legközelebb valaki megpróbálja lejátszani azt a dalt, a zenelejátszó szoftver ellenőrzi a DRM-et, hogy mely felhasználói fiók tudja lejátszani a dalt. Ha a fióknak van engedélye, a dal lejátszódik. Ha nem, megjelenik egy hibaüzenet, és a dal nem játszik le.


Vannak harmadik féltől származó szoftveres eszközök, amelyek eltávolítanak némi DRM-et a fájlokból. Ez nem mindig működik, és nem szabad részt venni a kalózkodásban, de az eszközök léteznek, ha szüksége van rájuk.

A DRM egyik nyilvánvaló hátránya, ha nem működik az a szoftver, amely ellenőrzi, hogy ki tudja és nem tudja használni a fájlt. Ebben az esetben problémákba ütközhet a saját adathordozóival, és képesnek kell lennie arra, hogy használni tudja.

Az DRM használatának egyik okos módja a fájlok védelmére, miközben lehetővé teszi a megosztást, az Apple Family Sharing. Ez lehetővé teszi, hogy ugyanazon család tagjai megosszák az Apple boltokból vásárolt médiát.

Hogyan használja az Apple a DRM-et?

Az iTunes Store-ban eladott összes zene eredetileg DRM-mel volt vezérelve. Ennek oka az volt, hogy a zenei társaságok csak akkor engedték az Applenek eladni zenéjét, ha megpróbálja megakadályozni az illetéktelen megosztást.

Az Apple digitális jogkezelése lehetővé tette, hogy a felhasználók legfeljebb öt számítógépen lejátsszák az iTunesból vásárolt dalokat. A dalok lejátszásához számítógép felállítását az engedélyezési folyamatnak nevezték.


Míg az Apple évek óta használta a DRM-et, a vállalat 2008 januárjában eltávolította az összes DRM-et az iTunes dalokból. A DRM egy típusa továbbra is ellenőrzi az iTunesban eladott alábbi médiafajták használatát:

  • hangoskönyvek
  • Apple Books
  • Videó (filmek és TV)
  • Alkalmazások

A DRM egyéb általános fajtái

Az emberek leggyakrabban a DRM-rel találkoznak a zene streamingjében. A DRM biztosítja, hogy csak zeneszámokat hallgasson, amíg a streaming zenei előfizetése érvényes. A Spotify, az Apple Music és hasonló szolgáltatások ezt a megközelítést használják. Ez a DRM lejátszhatatlanná teszi a zeneszámokat, ha lemondja előfizetését, még akkor is, ha letöltötte őket a készülékére.

A DRM-et gyakran használják a szoftverrel is. Ha szoftvert vásárol, akkor előfordulhat, hogy csak Ön számára engedélyezi, hogy egy eszközön használható legyen. Ha megpróbálja telepíteni egy másodpercre, akkor csak akkor működik, ha második licencet vásárol.

A DRM vége?

A digitális jogkezelést a médiavállalatok és egyes művészek támogatják, ám soha nem volt népszerű a fogyasztók körében. A fogyasztói jogok képviselõi azt állították, hogy a felhasználóknak egyenesen a saját vásárolt cikkeiknek kell lenniük akkor is, ha digitálisak, és a DRM ezt megakadályozza.

Az internet és a digitális média kezdetén a kalózkodás és az olyan szolgáltatások, mint a Napster, elősegítették a DRM használatát. Egyes tech-hozzáértésű felhasználók továbbra is megtaláltak módszereket sokféle DRM legyőzésére és a fájlok szabad megosztására. Végül a digitális média növekvő kényelme és egyes DRM rendszerek meghibásodása kevésbé invazív DRM-hez és a technológia csökkent felhasználásához vezetett.

Érdekes Hozzászólások

Javasoljuk, Hogy Olvassa El

Az otthoni hálózat és a számítógép biztonsága csapkodás után
Internet

Az otthoni hálózat és a számítógép biztonsága csapkodás után

Bárkivel megtörténhet. Lehet, hogy az Ammyy calá miatt eett le, rákattintottak, megértették a ranomware-t, vagy a zámítógép cúnya víru...
A Snapchat Group Video Chat használata
Internet

A Snapchat Group Video Chat használata

A napchat alapjai Pillanat küldée é törlée Má felhaználók bevonáa A napchat zűrőkről napchat zámlavezeté Alapvető napchat adatvédelmi tippe...